Hodowcy, ze względu na łatwą dostępność, małą pracochłonność związaną z karmieniem, zachęcani reklamami producentów, coraz częściej decydują się na ten rodzaj karmienia swoich psów. Pokarm ten stał się powszechnie akceptowany.
Korzystając z takiego sposobu żywienia, należy stosować się w dawkowaniu karmy, wytycznymi producenta. Oczywiście wszystko w granicy rozsądku. Jeśli pies traci na wadze i chodzi ciągle głodny, należy zastanowić się czy dobraliśmy właściwy rodzaj karmy, lub po prostu zwiększyć dawkę.
Mamy na rynku do wyboru wiele firm, których produktami można z powodzeniem karmić psy. Należy jednak pamiętać, iż wilczarz jak wszystkie olbrzymie psy w okresie rozwoju wymaga karmy wysokiej jakości, pozwalającej
na zaspokojenie jego znacznych potrzeb żywieniowych. Niestety odpowiednie karmy nie należą do tanich. Czołowe firmy mają sieć dystrybutorów na terenie całego kraju i z ich usług najlepiej korzystać.
Nie polecam nabywania karm w hipermarketach czy też przypadkowych
sklepach zoologicznych, gdzie na ogół wybór jest niewielki, a karmę często można kupić na kilogramy gdzie leżą do czasu nabycia w odkrytych plastikowych wiaderkach. Oczywiście tak przetrzymywana karma wietrzeje, a tym samym traci na wartości. Należy zwrócić szczególną uwagę na datę przydatności do spożycia, aby była wyraźnie wybita na opakowaniu.
Suche karmy są dostępne w kilku opcjach, tak, aby mogły zaspokoić zapotrzebowanie psów w różnym wieku, stanie fizjologicznym, poziomie aktywności
i zdrowiu. I tak wyróżniamy karmy dla:
Dla szczeniąt, dla psów dorosłych o normalnym poziomie aktywności, dla psów aktywnych (oraz suk szczennych), dla psów otyłych typy "light", dla psów z problemami alergicznymi, dla psów starszych oraz diety weterynaryjne (uwzględniają różne schorzenia). Oczywiście dla wilczarzy wybieramy karmy dla psów olbrzymich "Giant".
Stosując dobrą karmę na ogół nie musimy podawać dodatkowych preparatów witaminowo-mineralnych.
Nie jest tak jednak do końca, ponieważ karmy są produkowane na podstawie receptur
odpowiednich dla przeciętnego konsumenta. Może się zdarzyć, że z różnych względów potrzeby naszego psa
odbiegają od przeciętnej i wtedy koniecznym jest uzupełnienie diety preparatami mineralno-witaminowymi.Oczywiście uzupełnienie diety powinno nastąpić na zlecenie lekarza weterynarii pod jego kontrolą.
By dostrzec problemy wzrostowe u naszego malucha, należy korzystać z rad doświadczonych hodowców czy tez lekarza, który będzie systematycznie kontrolował rozwój szczeniaka w określonych odstępach czasu. Sami mając małe doświadczenie w odchowaniu tak ogromnego psa jakim jest wilczarz, możemy nie zauważyć niepokojących zmian.
Karmy dla dużych ras mają o wiele mniejszą zawartość wapnia w porównaniu z karmami dla psów ras małych i średnich. Nadmiar wapnia powoduje paradoksalnie zahamowanie wzrostu psa, ponieważ kości, znacznie szybciej przestają rosnąć i pies nie osiąga potencjalnego maksimum wzrostu.
Jeśli masz wątpliwości, czy Twój pies otrzymuje dostateczna ilość wapnia, poproś weterynarza o zbadanie krwi szczeniaka pod katem równowagi fosforowo-wapniowej. Badanie to należy koniecznie wykonać, jeśli zauważymy u psa problemy kostne, zębowe, tendencje do "niedźwiedziej łapy" (rozpłaszczona łapa).
Pamiętajmy by upewnić się, ze dostosowaliśmy częstotliwość posiłków, markę i rodzaj karmy do potrzeb naszego psa. Skonsultujmy się ze swoim hodowcą, poprośmy weterynarza o rade, poszukajmy artykułów na ten temat w sieci. Dobra karma powinna być oparta na białym mięsie kurczaka bądź jagnięcym (mięsie, a nie produktach pochodzenia mięsnego!) i ryżu, nie na soi i kukurydzy. To prawda, ze soja zawiera większość białek analogicznych jak w mięsie i ze stanowi idealny wręcz substytut mięsa dla ludzi, jednak psy tych białek z soi po prostu nie potrafią przyswoić. W tanich karmach napis "z kurczakiem" może tez oznaczać, ze głównym składnikiem pochodzącym z kurczaka są zmielone dzioby i pazury... Jak widać nie można się sugerować samą zawartością białka w karmie, ponieważ może to być białko nieprzyswajalne dla psa. Diety z dużą zawartością węglowodanów są przyczyną wahania poziomu cukru we krwi, poziomu insuliny oraz różnych problemów zdrowotnych.
Na co zwrócić uwagę kupując sucha karmę?
Sucha karma dla ras olbrzymich szczególnie dla szczeniąt "puppy" i "junior" powinny zawierać mniejszą zawartość tłuszczu w karmie i zmienione w porównaniu z karmą dla ras średnich i małych proporcje białko/tłuszcz. Powinna mieć mniejszą zawartość wapnia w karmie, by nie skracać procesu kształtowania się kośćca, powinna zawierać specjalne dodatki pokarmowe jak glukozamina, siarczan chondroityny, L-karnitynę i taurynę. Zapobiegają one chorobom układu ruchu, a także ograniczeniu ich negatywnych skutków, jeśli już wystąpią.
Glukozamina
Jest naturalną substancją pobudzającą odbudowę chrząstki stawowej, wpływającą na sprawniejsze funkcjonowanie stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ogranicza występowanie objawów osteoarthritis oraz zatrzymuje pogłębienie się zmian chorobowych.
Siarczan chondroityny
Hamuje rozkład chrząstki i pobudza jej naprawę. Jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu, rozwoju i regeneracji chrząstki. Ma wpływ na wytrzymałość i sprawność stawów.
L-karnityna
Wspomaga prawidłową pracę mięśnia sercowego, zwiększa wytrzymałość i odporność na zmęczenie, pomaga zachować optymalną wagę ciała(ułatwia spalanie tłuszczy)
W połączeniu z chondroityną, a zwłaszcza glukozaminą, wyraźnie wzmaga ich działanie przeciwzapalne.
Tauryna
Wraz z l-karnityną zapobiega powstawaniu u szczeniaka dużej rasy kardiomiopatii rozstrzeniowej. Ułatwia regenerację tkanki mięśniowej po wysiłku. Poprawia ostrość widzenia (psy starsze)
Zwróć uwagę na zawartość wody w karmie (wilgotność), zwłaszcza przy porównywaniu karm. Karma zawierająca taką samą ilość procentową białka i 6% wody ma de facto więcej białka niż karma o identycznej procentowej jego zawartości, ale mająca aż 10% wody. Generalnie im lepsza karma, tym bardziej skoncentrowana - czyli mnie w niej wody. W dobrych karmach jest jej około 6%, w słabych około 10%.
Strawność.
Określa nam ona, w jakim stopniu dana karma jest przyswajana przez organizm, innymi słowy ile z karmy jest faktycznie wykorzystywane, a ile wydalane. W tanich karmach, z reguly strawność jest niewielka i większość tego, co wsypujemy psu do miski, zostaje wydalona. Pies zjada dużo, ale jest słabo odżywiony. Najlepsze karmy charakteryzują się wysokim procentem strawności (określa się to porównując wagę podawanej karmy z wagą wydalanych stolców).
DODATKI DO KARM
Osobnego omówienia wymagają sztuczne dodatki takie jak konserwanty, antyutleniacze, polepszacze smaku i zapachu czy barwniki, ponieważ wiele z nich może powodować poważne problemy zdrowotne z nowotworami włącznie.
Karmy renomowanych firm konserwowane są witaminami C i E.
Karmy puszkowane.
Są to karmy o dokładnie takim samym składzie jak granulowane, jedynie o innej zawartości wody.
Anna Grolik
|